95/2/22
تعداد نظرات:0
11:53
شماره مطلب:139522210825
-A A +A
عضو هیأت برد اخلاق پزشکی وزارت بهداشت:

ناچار به تبعیت از اخلاق پزشکی غرب هستیم

عضو هیأت برد اخلاق پزشکی وزارت بهداشت گفت: با توجه اینکه منشوری در زمینه اخلاق پزشکی در دست نیست و از کشورهای عقب‌مانده در این زمینه هستیم، در حال حاضر ناچار به تبعیت از اخلاق پزشکی غرب هستیم.

به گزارش پایگاه خبری یزدبیست،سید ضیاءالدین تابعی، پیش از ظهر دیروز در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی اخلاق حرفه‌ای پزشکی در پردیس دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار داشت: کشور ما متناسب با نیازهای، احکام، قواعد و قوانین داخلی همچنین روحیات، عادات و خلقیات مردم نیازمند منشور اخلاق پزشکی است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر چنین منشوری در داخل کشور وجود ندارد و ما در زمینه تدوین اخلاق پزشکی از کشورهای عقب‌مانده هستیم بنابراین ناچاریم تا از اخلاق پزشکی غرب تبعیت کنیم.

تابعی تصریح کرد: اصول اخلاق پزشکی باید در کشور ما بومی‌سازی شود زیرا اخلاق پزشکی باید متناسب با ویژگی‌های مردم کشور ما تدوین شود.

عضو هیأت برد اخلاق پزشکی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در جامعه امروز همه به اخلاق پزشکی و لزوم رعایت آن اذعان دارند اما جایگاه اخلاق پزشکی هنوز در کشور ما مشخص نیست و تعریف درستی نیز از آن ارائه نشده است.

تابعی اظهار کرد: امیدواریم با پیشرفت در این حوزه و تبیین جایگاه و ضرورت وجود اخلاق پزشکی، دیگر ناچار به تبعیت از اصول اخلاق پزشکی غربی‌ها نباشیم.

وی یادآور شد: البته در حال حاضر مولفه‌هایی برای اخلاق حرفه‌ای پزشکی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به از خودگذشتگی، رازداری، احترام، صداقت، دلسوزی، تعهد و وجدان اشاره کرد اما همچنان نیازمند منشوری حساب شده، دقیق و دارای جزئیات هستیم.

تابعی، پزشکان کشور ایران اسلامی را افرادی متعهد، شایسته و دلسوز خواند و اظهار داشت: اخلاق پزشکی در کشور ما و در میان اغلب پزشکان ما یک قانون نانوشته است اما به هر ترتیب نیازمند تدوین مولفه‌هایی متناسب با ویژگی‌های فرهنگی،‌ اجتماعی، اخلاقی و مذهبی هستیم.

عضو هیأت برد اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، اخلاق پزشکی را عامل پیشرفت این علم دانست و تاکید کرد: اهمیت اخلاق امروزه در همه علوم برای همگان آشکار شده است.

در این کارگاه یک روزه که در پردیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برگزار شد، جمعی از اساتید و دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی حضور داشتند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.